Vážení spoluobčané současní a budoucí,
Pojďme a na přelomu tisíciletí pohlédněme společně do obce, jejíž dávná minulost sahá do roku 1351 našeho letopočtu. K tomuto datu uvádějí oficiální statistiky první písemnou zprávu o obci Klučov.
Za posledních 100 let zasáhlo do života Klučova mnoho událostí. Prožili jsme dvě světové války, bouřlivou vědecko - technickou revoluci, čtyřicet let budování socialismu a opětovný návrat k demokratickému způsobu života a soukromému vlastnictví po takzvané "sametové revoluci" v roce 1989. Klučov je z velké části jiný než v roce 1900. Vyměnila se celá generace lidí, rozrostla se výstavba, změnil se způsob života na vesnici, podstatný rozvoj se odehrál v technické a občanské vybavenosti obce.
Lidé se občas zamyslí nad uplynulými léty, průběhem svého života a bilancují vše, co jim život přinesl či vzal. Stojí zamyslet se nad uplynulým stoletím, jak je prožila obec Klučov a zdokumentovat dvacáté století a přelom do třetího tisíciletí pro budoucí generace. Z mnoha událostí a činností života klučovských občanů a obce samé se nedochovala autentická fotodokumentace, ale i bez ní každý ví, že život našich předků určitě marný nebyl, neboť velká většina z nich zanechala mnoho ze svého "Já" dalším pokolením. Zcela přirozeně převezme štafetu života do svých rukou zakrátko další nová generace. Dnes jsou to ještě děti, ale určitě se nebudou muset stydět za to, s jakou péčí se jejich otcové a mámy starali o jejich domov a rodný kraj.
Lidské bytí lze vyjádřit různými lidovými moudrostmi. Jedna z nich říká: "Co bylo, viděli jsme; co je, to vidíme; a co bude - že nás nebude."
Jiří Chmelka starosta obce Klučov
Pohled na obec z Klučovské hory
Obec Klučov má hluboké historické kořeny. První písemné zprávy o obci, zejména o majetcích zemanů, jsou datovány rokem 1348. Oficiální statistiky uvádějí první písemnou zprávu o Klučově v roce 1351. Majetek třebíčského kláštera se v Klučově připomíná až v roce 1406. Historie osídlení je ale jistě ještě starší. Středověkými obyvateli této oblasti byli pravděpodobně zemané a chalupníci, kteří hospodařili na těžko získané půdě. Od toho také asi pochází název obce - klučiti.
Klučov býval spojen s Lipníkem, domy bývaly dřevěné. U silnice z Třebíče do Myslibořic stávala hospoda, myslivna a několik chalup. V druhé polovině 19. století byla v Klučově zřízena škola. V ro¬ce 1840 žilo v Klučově ve 27 domech 374 obyvatel, v roce 1870 je uváděno 276 obyvatel ve 33 domech. K roku 1900 je uváděno 374 obyvatel, což je téměř trojnásobek dnešního počtu bydlících obyvatel (127).
Struktura zástavby obce napovídá, že toto území bylo osídleno, odlesněno a využíváno k zemědělské a lesnické výrobě už ve středověku. Jeho kulturní podobu spoluurčuje existence komplexu lesů na kopcích kolem Klučovské hory a nad Ostašovem a zbytky pro toto území charakteristických balvanitých ostrůvků.
Zvonička pod lípou na návsi
Nová zástavba rodinných domků v lokalitě Kostelíček
Z urbanistického hlediska se obec Klučov řadí do kategorie lánová ves s okrouhlou návsí a se záhumenicovou plužinou. Zástavba obce má charakter převážně venkovského bydlení, to znamená obytné objekty se samozásobitelskými hospodářstvími a vlastními zahradami. Do ústředního prostoru obce na náves jsou orientovány původní statky. Na návsi je taktéž požární nádrž a krásné vzrostlé stromy, které tvoří přirozenou a výraznou dominantu tohoto prostoru. Okraj starší části obce je obklopen zahradami se zatravněnými sady a vysokokmeny ovocných stromů. V místních částech obce Dolní Bálov a Horní Bálov se nacházejí dvě zahrádkářské kolonie. Novodobou dominantu Klučova tvoří nová zástavba rodinných domků, která se začala v roce 1998 rozvíjet nad údolím na jižním svahu v trati Kostelíček.
Klučovem procházejí 3 státní silnice III. třídy: III/36063 Střítež - Lipník - Myslibořice, III/35118 Vladislav - Pozďátky - Klučov, III/4013 Dolní Vilémovice - Klučov.
Místní pojmenování jednotlivých částí obce a katastru
Náves, Horní Bálov, Dolní Bálov, Lhota, Kostelíček; mimo zastavěnou část obce jsou nejfrekvento-vanějšími lokalitami v katastru Klučova například: Komorec, Klučovská hora, Klučovský kopeček, Bouček, V rohovčí, Roda, Záhoří, Na Kostelíčku, Pod Ovčárkou.
V obci nejsou žádné památkově chráněné objekty, ale dochovaly se některé stavebně - historicky hodnotné objekty na návsi. Například stavení s číslem popisným 17 s kuchyní zaklenutou českou plackou a objekt statku na návsi, které dokládají svým uspořádáním původní typ obytných a hospodářských budov. Většinou však jsou původní objekty přestavěné.
Dědictvím historie jsou také čtyři křížky. Jeden z nich je umístěn na rozcestí silnic přímo v obci, druhý se nachází severně nad obcí na polní cestě, třetí je situován při vjezdu do Klučova po silnici od Vladislavi a čtvrtý je umístěn u cesty z Klučova do Dolních Vilémovic.
V prostoru před prodejnou smíšeného zboží v obklopení čtyř vzrostlých stromů a růžových keřů se nachází památník obětem 1. a 2. světové války. Na pomníku je nápis: "Z KORUNY UTRPENÍ VZKVETLA NÁM LÍPA SVOBODY". Pod nápisem jsou uvedena jména a umístěny fotografie klučovských občanů, kteří položili svůj život ve světových válkách:
Houdek Jos., Králík Fr., Králík Jos., Veselý Lud., Veselý Jin., Veselý Stan., Jaša Lud., Sobotka Jar., Bouček Zden., Bruner Felix, Fruhauf Adolf.
Památník obětem nacistického režimu
Významnými krajinnými prvky z hlediska ochrany přírody a krajiny jsou na území Klučova lesy, rybníky a údolní nivy.
Lesy: Horní les, Hardeky, Pod Ovčárnou, Klučovská hora, Křivolačka, Na kostelíčku, Záhoří.
Rybníky: Machák, Nadýmák, Matouš, Horák.
Údolní nivy: niva Rouchovanky, Střížovského potoka, Zátoky, nivy drobných přítoků Markovky.
Lesy, rybníky a údolní nivy utvářejí typický vzhled zdejší krajiny a svým charakterem přispívají k ekologické stabilitě.
Chráněné přírodní útvary
Koniklec luční na Klučovkém kopci
Území Klučova je poměrně bohaté na zajímavá a cenná místa přírodního prostředí. Jihozápadně od zastavěné části obce se na soukromém pozemku nachází chráněný přírodní útvar "Klučovský kopec" s výměrou 0,6 hektaru. Jako chráněný přírodní útvar byla tato lokalita vyhlášena v roce 1982. Jedná se o lokalitu, kde roste koniklec luční. Klučovský kopec je nejzápadnějším místem jeho výskytu na Moravě.
Katastrální území Klučova má celkovou katastrální rozlohu 729 hektarů, největší výměru 368 hektarů má orná půda. Ve srovnání s jinými katastry obcí má značně výrazný podíl lesní půda. V katastrálním území Klučova zaujímají lesy 245 hektarů, což je 33,6 % celkové rozlohy.
Kromě obyvatel hlášených v obci k trvalému pobytu, žije v Klučově dlouhodobě 7 občanů, hlášených k přechodnému pobytu.
Celkový počet obyvatel bydlících v Klučově:
Nejstarší rody v Klučově: Dvořák, Hlouch, Hoch, Houdek, Králík, Novák, Pavlík, Skoumal, Sobotka, Tretera, Veselý, Vrbka.
Dle dochovalých statistik o sčítání lidu se počet obyvatel v Klučově vyvíjel takto:
V průběhu 20. století se počet obyvatel v obci postupně snižoval. Nejvíce obyvatel měl Klučov pravděpodobně v roce 1900 - celkem 374 trvale žijících obyvatel.
Domovní a bytový fond, bydlení a bytová zástavba.
Dle dostupných statistických údajů se počet domů v Klučově pohyboval v jednotlivých obdobích následovně:
V letech 1970, 1980 a 1991 statistický úřad nesledoval neobydlené domy.
Vybavování obce základní technickou infrastrukturou bylo započato v roce 1961, kdy byla zahájena výstavba kanalizační sítě. Následovala výstavba čistírny odpadních vod a kulturního domu. V roce 1998 byla celá obec plynofikována a v roce 1999 byla dokončena výstavba veřejného vodovodu s vodojemem. Tato základní a podmiňující infrastrukturní vybavenost je základem dalšího úspěšného rozvoje obce.
V roce 2000 slouží místním občanům a celé obci následující technické a občanské vybavení:
Vodojem na Klučovské hoře
V Klučově je na přelomu druhého a třetího tisíciletí dodržováno několik historických a novodobějších tradic a svátků, vítání občánků do života (společně s obcí Lipník), Den matek, plesy, taneční zábavy, pálení čarodějnic, velikonoční chození s řehtačkami a pomlázkou, stavění máje, pouť, poslední leč, Mikuláš, čas adventu, den otevřených dveří Sboru dobrovolných hasičů Klučov, společné setkání občanů při pečení selete (pořádají hasiči).
Kronika obce
Obec Klučov nemá v roce 2000 žádný státem uznávaný heraldický symbol - znak či prapor. V dob minulých se dochoval v jednom vyhotovení znak Klučova s nápisem OBEC KLUČOV. Znak heraldického typu o velikosti 80 x 65 cm je vyhotoven na plechovém podkladě. Byl objeven v roce 1999 při rekonstrukci domu č.p. 38 byl zazděn v bývalé domácí pekárně.
V roce 2000 užívá obec kulaté obecní razítko se symbolem lva uprostřed.
Obecní znak objevený v roce 1999
Obecní úřední razítko
20.12.2020 17:22
Aktuální teplota:
--- °C
Vlhkost:
--- %
Rosný bod:
--- °C